Pojezierze Iławskie – weekend na rowerze
Dziś proponujemy Wam weekend na rowerze po Pojezierzu Iławskim. Trasa zaplanowana jest na 2 dni rekreacyjnej jazdy rowerem ze zwiedzaniem. Wycieczka obfituje w osobliwości przyrody oraz ważne pamiątki historyczne, dlatego nazywamy ją „Skarby Pojezierza Iławskiego”.
DZIEŃ I
Część I: Iława – Jezioro Silm – Szymbark – Siemiany (26 km)
Trasa Iława – Siemiany biegnie znakowanym zielonym szlakiem rowerowym. Do Siemian dojeżdżamy po około 3,5 godziny po starcie z Iławy.
Co zobaczymy po drodze?
Iława – temat atrakcji Iławy nadaje się na osobny artykuł. W trakcie naszej wycieczki skupiamy się przede wszystkim na Jeziorze Jeziorak. Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce (27 km) oraz szóste co do wielkości. Na jeziorze znajduje się też największa śródlądowa wyspa w kraju – Wielka Żuława. Jeziorak jest także miejscem akcji książki „Nowe przygody Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego, gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej. W roku 2012 Jeziorak został uznany za jeden z 7 cudów Polski w plebiscycie organizowanym przez miesięcznik „National Geographic Traveler”.
Nad Jeziorem Silm zobaczymy Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami, a w Szymbarku prawdziwe perły – ruiny zamku kapituły pomezańskiej z XIV w. (drugi co do wielkości zamek Państwa Krzyżackiego po Malborku), ukryty w lesie nad Jeziorem Ząbrowskim, cmentarz jednego z najznamienitszych rodów tej ziemi – von Finckensteinów, właścicieli Szymbarka w latach 1699-1945 (!), pomnikową aleję drzew sosnowych zwaną Aleją Napoleona. Za Piotrkowem przekroczymy granicę Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, miniemy projektowany rezerwat przyrody Borowe Bagno i piękną leśną drogą dojedziemy do Siemian – znanego ośródka turystycznego nad Jeziorakiem. W Siemianach polecamy kąpiel w wodach Jezioraka oraz obiad w jednej z licznych restauracji.
Część II: Objazd okolicznych rezerwatów przyrody (15 km)
Siemiany – Solniki – Rezerwat Czerwica – Biały Chłop – Rezerwat Jasne – Siemiany (15 km)
Na ten odcinek zarezerwujcie sobie około 3 godzin – ze względu na niezbyt wygodne piaszczyste drogi leśne oraz zachwycającą przyrodę, przy której warto zatrzymać się na dłużej.
W Jeziorze Jasnym uważajcie na kanibalistyczne okonie karłowate – na szczęście kąpiel w jeziorze jest zabroniona, więc jego podziwianie jest w pełni bezpieczne 🙂 Niespotykanie czysta woda i duża przejrzystość oraz śródleśne położenie czynią to miejsce wyjątkowo urokliwym. Warto przespacerować się ścieżką wokół jeziora i poobserwować gągoły (kaczki, które gniazdują w dziuplach drzew). Po drodze do Czerwicy na rozstaju dróg spotkacie Białego Chłopa – tradycja głosi, że niegdyś w tym miejscu stała tzw. baba pruska. Biały Chłop na ma też swoją legendę, gdzie oszustwo miłości nie służy. Rezerwat Czerwica z kolei chroni kormorany oraz czaplę siwą.
Wieczór i nocleg w Siemianach to prawdziwa przyjemność – klimat miejsca na pewno Wam się udzieli i ciężko będzie opuścić tę urokliwą miejscowość.
DZIEŃ II
Siemiany – Jerzwałd – Dobrzyki – Zalewo – Jarnołtowo – Rezerwat Zielony Mechacz – Małdyty (36 km)
Atrakcje na trasie:
W Jerzwałdzie zobaczycie, m.in. dom, w którym mieszkał Zbigniew Nienacki, autor przygód Pana Samochodzika oraz siedzibę dwóch parków krajobrazowych – PK Pojezierza Iławskiego i PK Wzgórz Dylewskich. W Dobrzykach koniecznie odwiedźcie gotycki kościół Św. Piotra i Pawła z unikatową kuną – narzędziem, za pomocą którego w czasach średniowiecza wymierzano kary oraz Kanał Dobrzycki – najstarszy kanał w województwie, wybudowany przez Krzyżaków w latach 13311334 (!). W Zalewie warto zajrzeć do gotyckiego kościoła Św. Janów oraz odwiedzić izba pamięci w zabytkowej baszcie. Nie można też nie pojechać nad Jezioro Ewingi i zabytkowy cmentarz żydowski. Następnie na swojej drodze spotkacie Dwór w Bądkach, po którym już prosta droga na Jarnołtowo. Wieś ta obfituje w zabytki i ciekawostki związane z jej historią. Zobaczycie tu gotycki kościół z dzwonnicą, pomnik Immanuela Kanta (Kant w młodości był nauczycielem domowym u majora Karla Friedricha von Hülsena w Jarnołtowie), pomnik legendarnego założyciela Jarnołtowa – Arnolda oraz budynek dawnej szkoły. Rezerwat Zielony Mechacz to największe skupisko maliny moroszki w Polsce. W Zajezierzu natomiast zobaczycie neogotycki kościół Św. Piotra i Pawła, a w Małdytach – oficynę pałacu, w której obecnie mieści się restauracja, gdzie swego czasu Magda Gessler dokonywała kuchennych rewolucji. Małdyty leżą na trasie Kanału Elbląskiego – unikatowego na skalę światową zabytku hydrotechniki.
Czas przejazdu wraz ze zwiedzaniem i odpoczynkiem to około 7 godzin.
Dojechać od Iławy oraz wrócić z Małdyt możecie pociągiem. Przyjemnego zwiedzania. Jeśli chcecie wiedzieć więcej – jesteśmy do dyspozycji 🙂