• Start
  • O nas
  • Oferta
  • Inspiracje. Warmia i Mazury | Przewodnik
  • Rekomendacje
  • Galeria
  • Kontakt
  • Start
  • O nas
  • Oferta
  • Inspiracje. Warmia i Mazury | Przewodnik
  • Rekomendacje
  • Galeria
  • Kontakt

Blog Post

Pojezierze Iławskie – weekend na rowerze

08 paź 2014
0 Comment
Maciej Rynarzewski
bądki, czerwica, dobrzyki, iława, iława przewodnik, jarnołtowo, jeziorak, jezioro jasne, jezrwałd, kanał elbląski, małdyty, mazury zachodnie przewodnik, pojezierze iławskie, siemiany, zalewo

Dziś proponujemy Wam weekend na rowerze po Pojezierzu Iławskim. Trasa zaplanowana jest na 2 dni rekreacyjnej jazdy rowerem ze zwiedzaniem. Wycieczka obfituje w osobliwości przyrody oraz ważne pamiątki historyczne, dlatego nazywamy ją „Skarby Pojezierza Iławskiego”.

DZIEŃ I
Część I: Iława – Jezioro Silm – Szymbark – Siemiany (26 km)

Trasa Iława – Siemiany biegnie znakowanym zielonym szlakiem rowerowym. Do Siemian dojeżdżamy po około 3,5 godziny po starcie z Iławy.

Co zobaczymy po drodze?
Iława – temat atrakcji Iławy nadaje się na osobny artykuł. W trakcie naszej wycieczki skupiamy się przede wszystkim na Jeziorze Jeziorak. Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce (27 km) oraz szóste co do wielkości. Na jeziorze znajduje się też największa śródlądowa wyspa w kraju – Wielka Żuława. Jeziorak jest także miejscem akcji książki „Nowe przygody Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego, gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej. W roku 2012 Jeziorak został uznany za jeden z 7 cudów Polski w plebiscycie organizowanym przez miesięcznik „National Geographic Traveler”.
Nad Jeziorem Silm zobaczymy Badawczo-­Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami, a w Szymbarku prawdziwe perły – ruiny zamku kapituły pomezańskiej z XIV w. (drugi co do wielkości zamek Państwa Krzyżackiego po Malborku), ukryty w lesie nad Jeziorem Ząbrowskim, cmentarz jednego z najznamienitszych rodów tej ziemi – von Finckensteinów, właścicieli Szymbarka w latach 1699-1945 (!), pomnikową aleję drzew sosnowych zwaną Aleją Napoleona. Za Piotrkowem przekroczymy granicę Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, miniemy projektowany rezerwat przyrody Borowe Bagno i piękną leśną drogą dojedziemy do Siemian – znanego ośródka turystycznego nad Jeziorakiem. W Siemianach polecamy kąpiel w wodach Jezioraka oraz obiad w jednej z licznych restauracji.

Część II: Objazd okolicznych rezerwatów przyrody (15 km)
Siemiany – Solniki – Rezerwat Czerwica – Biały Chłop – Rezerwat Jasne – Siemiany (15 km)

Na ten odcinek zarezerwujcie sobie około 3 godzin – ze względu na niezbyt wygodne piaszczyste drogi leśne oraz zachwycającą przyrodę, przy której warto zatrzymać się na dłużej.
W Jeziorze Jasnym uważajcie na kanibalistyczne okonie karłowate – na szczęście kąpiel w jeziorze jest zabroniona, więc jego podziwianie jest w pełni bezpieczne 🙂 Niespotykanie czysta woda i duża przejrzystość oraz śródleśne położenie czynią to miejsce wyjątkowo urokliwym. Warto przespacerować się ścieżką wokół jeziora i poobserwować gągoły (kaczki, które gniazdują w dziuplach drzew). Po drodze do Czerwicy na rozstaju dróg spotkacie Białego Chłopa – tradycja głosi, że niegdyś w tym miejscu stała tzw. baba pruska. Biały Chłop na ma też swoją legendę, gdzie oszustwo miłości nie służy. Rezerwat Czerwica z kolei chroni kormorany oraz czaplę siwą.
Wieczór i nocleg w Siemianach to prawdziwa przyjemność – klimat miejsca na pewno Wam się udzieli i ciężko będzie opuścić tę urokliwą miejscowość.

Biały Chłop

DZIEŃ II
Siemiany – Jerzwałd – Dobrzyki – Zalewo – Jarnołtowo – Rezerwat Zielony Mechacz – Małdyty (36 km)

Atrakcje na trasie:
W Jerzwałdzie zobaczycie, m.in. dom, w którym mieszkał Zbigniew Nienacki, autor przygód Pana Samochodzika oraz siedzibę dwóch parków krajobrazowych – PK Pojezierza Iławskiego i PK Wzgórz Dylewskich. W Dobrzykach koniecznie odwiedźcie gotycki kościół Św. Piotra i Pawła z unikatową kuną – narzędziem, za pomocą którego w czasach średniowiecza wymierzano kary oraz Kanał Dobrzycki – najstarszy kanał w województwie, wybudowany przez Krzyżaków w latach 1331­1334 (!). W Zalewie warto zajrzeć do gotyckiego kościoła Św. Janów oraz odwiedzić izba pamięci w zabytkowej baszcie. Nie można też nie pojechać nad Jezioro Ewingi i zabytkowy cmentarz żydowski. Następnie na swojej drodze spotkacie Dwór w Bądkach, po którym już prosta droga na Jarnołtowo. Wieś ta obfituje w zabytki i ciekawostki związane z jej historią. Zobaczycie tu gotycki kościół z dzwonnicą, pomnik Immanuela Kanta (Kant w młodości był nauczycielem domowym u majora Karla Friedricha von Hülsena w Jarnołtowie), pomnik legendarnego założyciela Jarnołtowa – Arnolda oraz budynek dawnej szkoły. Rezerwat Zielony Mechacz to największe skupisko maliny moroszki w Polsce. W Zajezierzu natomiast zobaczycie neogotycki kościół Św. Piotra i Pawła, a w Małdytach – oficynę pałacu, w której obecnie mieści się restauracja, gdzie swego czasu Magda Gessler dokonywała kuchennych rewolucji. Małdyty leżą na trasie Kanału Elbląskiego – unikatowego na skalę światową zabytku hydrotechniki.

Zielony Mechacz

Czas przejazdu wraz ze zwiedzaniem i odpoczynkiem to około 7 godzin.

Dojechać od Iławy oraz wrócić z Małdyt możecie pociągiem. Przyjemnego zwiedzania. Jeśli chcecie wiedzieć więcej – jesteśmy do dyspozycji 🙂

O autorze

Podziel się w mediach społecznościowych

  • google-share

Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

*
*

Kontakt:

Adres mailowy:
info@przewodnikpomazurach.pl

telefon kontaktowy:
Magda - 608 642 313
Mariusz - 694 275 609

Najnowsze wpisy:

  • Olsztyńskie figurki – wycieczka tropem baśni i legend z Warmii i Mazur
  • Katedra Św. Jakuba w Olsztynie – przewodnik po kościele
  • Warmia na Wzniesieniach Górowskich – okolice Pieniężna
  • Pomiędzy Olsztynkiem a Ostródą na rowerach

Sprawdź nasz profil na instagramie:
instagram.com/my_tutejsi

Przewodnik po Warmii i Mazurach

przewodnikpomazurach.pl - wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 | projekt i wykonanie: rynarzewski.pl