Obóz jeniecki Stalag IB Hohenstein
W Królikowie pod Olsztynkiem w latach 1939-1945 funkcjonował hitlerowski obóz jeniecki Stalag IB Hohenstein, w którym w sumie podczas wojny przetrzymywano około 250 tys. ludzi. Dziś po kilkudziesięciu hektarowym obozie, w którym w szczytowym okresie znajdowało się ponad 100 baraków mieszkalnych, zostało tylko pole z tablicami upamiętniającymi to tragiczne miejsce.
Stalag IB Hohenstein był drugim co do wielkości obozem jenieckim na terenie dawnych Prus Wschodnich. W czasie II wojny światowej terytorium III Rzeszy i obszarów do niej przyłączonych podzielono na 21 okręgów wojskowych. Stalag IB oznacza więc obóz jeniecki dla szeregowców i podoficerów (stalag) położony w I. okręgu wojskowym (I – Prusy Wschodnie), w Olsztynku (Hohenstein) drugi wg kolejności założenia (B). Pierwszy obóz w Prusach Wschodnich założono w dziejszych Stabławkach-Kamińsku (niedaleko Górowa Iławeckiego) pod nazwą IA Stablack.
Obóz powstał tuż pod bokiem (ok. 0,5 km) mauzoleum Hindenburga – Tannenberg Denkmal, zbudowanego w latach 1924-1927 dla upamiętnienia wielkiego zwycięstwa Niemców nad Rosjanami w 1914 r. Stalag IB Hohenstein był obozem przejściowym – jeńcy, którzy tu trafiali byli kierowani do pracy na rzecz gospodarki niemieckiej, zazwyczaj do prac polowych u rolników z terenu Prus Wschodnich.
W obozie jednorazowo przetrzymywano nawet 40-50 tys. jeńców. Głównie byli to Francuzi, Rosjanie, Polacy i Włosi. Zmarłych w obozie jeńców grzebano na urządzonym w niedalekiej Sudwie cmentarzu. Szacuje się, że w obozie zmarło ok. 55 tys. ludzi. Ciała Francuzów i Belgów (ok. 500 osób) po wojnie zostały ekshumowane i wróciły do swoich ojczystych krajów. Włosi także zostali ekshumowani, pochowano ich na cmentarzu na Bielanach w Warszawie. Obecnie w Sudwie spoczywają Polacy (ok. 1000 osób) i Rosjanie (prawdopodobnie ponad 50 tys.). Po wojnie cmentarz w Sudwie został uporządkowany, a w 1963 roku postawiono tu pomnik wg projektu olsztyńskiego rzeźbiarza Ryszarda Wachowskiego, przedstawiający jeńca, który poprzez drut kolczasty próbuje wydostać się na wolność.
Obóz został zajęty w 1945 roku przez wojska radzieckie w nienaruszonym stanie. Stalag IB został rozebrany już po wojnie.