POLSKA, ZOBACZ WIĘCEJ „WEEKEND ZA PÓŁ CENY”
ODWOŁANE 🙁 Z POWODU PANDEMII KORONAWIRUSA
POLSKA, ZOBACZ WIĘCEJ „WEEKEND ZA PÓŁ CENY” to akcja organizowana przez Ministerstwo Rozwoju i Polską Organizację Turystyczną. Ma na celu promocję zwiedzania Polski poza sezonem turystycznym oraz zachęcenie do poznawania miejsc mniej oczywistych. Termin akcji jest nieprzypadkowy – początek wiosny to doskonała okazja do rozpoczęcia podróży po Polsce. A gdzie najlepiej świętować wiosnę jak nie w Olsztynie? Przecież to tutaj Mikołaj Kopernik prowadził badania nad ustaleniem dnia równonocy wiosennej – WIOSNA ZACZYNA SIĘ W OLSZTYNIE!
Zapraszamy do zwiedzania Olsztyna, stolicy województwa warmińsko-mazurskiego.
HARMONOGRAM wycieczek (godziny rozpoczęcia wycieczek, start spod Bramy Górnej tzw. Wysokiej Bramy, konieczne wcześniejsze zgłoszenia – w przypadku braku wcześniejszych zgłoszeń wycieczki nie odbywają się):
PIĄTEK, 20.03.2020
Magda 18.00
Mariusz 18.00
SOBOTA, 21.03.2020
Magda 09.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00
Mariusz 09.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00
NIEDZIELA, 22.03.2020
Magda 09.00, 11.00, 13.00
Mariusz 09.00, 11.00, 13.00
Czas trwania wycieczki: ok. 1,40 godz.
Cena: 150 zł (300 zł)
Warunki: Konieczne wcześniejsze zgłoszenia – na co najmniej 2 dni przed terminem wycieczki. W przypadku braku zgłoszeń wycieczka nie odbywa się. Grupa może liczyć maksymalnie 20 osób. Płatność gotówką w momencie rozpoczęcia wycieczki lub przedpłata przelewem na konto. Wszystkie obiekty zwiedzane są z zewnątrz, bez wchodzenia do środka.
Zgłoszenia: Konieczne wcześniejsze zgłoszenia. Zapisy mailowo, telefonicznie lub poprzez naszą stronę na Facebook’u.
Program zwiedzania OLSZTYNA (kolejność może ulec zmianie):
- WYSOKA BRAMA – pozostałości średniowiecznych fortyfikacji miejskich
Jedyna zachowana do naszych czasów średniowieczna olsztyńska brama miejska. We wnęce od strony ulicy Prostej znajduje się mozaika – kopia obrazu Matki Boskiej Królowej Pokoju ze Stoczka Klasztornego – dar papieża Jana Pawła II, który pielgrzymował do Olsztyna w 1991 roku. Pod Wysoką Bramą zachowano na pamiątkę fragment toru linii tramwajowej, która biegła przez olsztyńskie Stare Miasto w latach 1907-1965. Okazało się jednak, że tramwaje do Olsztyna wróciły – nowe 3 linie otwarto w 2015 roku. - XIV-wieczna KATEDRA Św. Jakuba (możliwe wejście do środka, ale tylko w przypadku, gdy w kościele nie będzie nabożeństwa)
Katedra posiada tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża Jana Pawła II. Obecnie jest jedną z dwóch katedr diecezji warmińskiej. Jest to monumentalna budowla z przepięknymi sklepieniami kryształowymi w nawach bocznych i sieciowym w nawie głównej. Warto zwrócić uwagę na renesansowy drewniany świecznik w kształcie głowy jelenia z oryginalnym porożem, znajdujący się w prawej kaplicy przywieżowej. W kościele znajdują się relikwie Św. Wojciecha, jednego z patronów diecezji warmińskiej, sprowadzone z Gniezna w 1980 r. przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa. Na tzw. małym prospekcie organowym, w zakończeniu prawej nawy, grał w latach 1898-1900 Feliks Nowowiejski, światowej sławy kompozytor i wirtuoz organów, twórca muzyki do słów „Roty” Marii Konopnickiej, a w tamtym czasie organista olsztyńskiego kościoła.
- STARY RATUSZ – gotycki ratusz miejski
Pośrodku olsztyńskiego rynku znajduje się późnogotycki ratusz z przepięknymi oślimi grzbietami. To jeden z trzech gotyckich ratuszów na Warmii, które zachowały się do naszych czasów (pozostałe w Pieniężnie i Ornecie). Tu toczyło się życie średniowiecznego miasta – na parterze znajdowała się hala targowa, natomiast na piętrze swoją siedzibę miały władze Olsztyna – burmistrz i rada miejska. - MAKIETA Starego Miasta
Tuż obok ratusza znajduje się makieta Starego Miasta w Olsztynie wykonana z niepotrzebnych kluczy, zebranych w wyniku zbiórki zorganizowanej przez władze miasta. - Zaułek STAWKI WIĘKSZEJ NIŻ ŻYCIE
Latem 1967 roku to w Olsztynie i jego najbliższej okolicy powstało wiele scen tego kultowego serialu. Tablicę w 2003 roku odsłonili osobiście Stanisław Mikulski i Emil Karewicz. - PARK PODZAMCZE – Olsztyn miasto o-gród z natury
11 jezior w granicach administracyjnych miasta, 3 rzeki, 2 rezerwaty przyrody, jeden z największych lasów miejskich w Europie – Olsztyn to miasto, którego rytm wyznacza przyroda. Unikalne walory przyrodniczo-krajobrazowe czynią Olsztyn miastem wyjątkowym w skali kraju. Park Podzamcze to wyjątkowo urokliwe miejsce rekreacji, piękne o każdej porze roku. Jego główną atrakcją jest przepływająca przez miasto rzeka Łyna. - ZAMEK kapituły warmińskiej (wejście na dziedziniec w godzinach otwarcia muzeum; poza godzinami pracy muzeum zwiedzanie bez wchodzenia na dziedziniec zamkowy)
Olsztyński zamek jest malowniczo położony w zakolu rzeki Łyny i w otoczeniu Parku Podzamcze z licznymi alejkami spacerowymi i fontannami. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Przy zewnętrznym murze skrzydła południowego zamku zachowały się oryginalne średniowieczne drewniane hurdycje, które służyły obronie. - ŁAWECZKA MIKOŁAJA KOPERNIKA
Na końcu grobli łączącej zamek z miastem znajduje się tzw. ławeczka Kopernika, pomnik słynnego astronoma, wykonany w 2003 roku z okazji 650-lecia miasta. Legenda mówi, że jeżeli potrze się nos Kopernika wtedy spełnią się nasze marzenia. Kopernik przybył do Olsztyna w 1516 r. jako urzędnik kapituły warmińskiej, a jego zadaniem było dbanie o jej interesy gospodarcze, m.in. ściąganie podatków i zakładanie nowych wsi. Wiemy jednak, że Mikołaja Kopernika interesowała astronomia. To w olsztyńskim zamku zachowała się jedna z najcenniejszych pamiątek po wybitnym astronomie. Jest to tzw. tablica astronomiczna, która posłużyła Kopernikowi do ustalenia dnia równonocy wiosennej. Olsztyńska tablica to jedyny zachowany do naszych czasów, wykonany własnoręcznie przez Kopernika instrument astronomiczny.