Magda wśród autorów publikacji „Gościniec Niborski”
W listopadzie 2019 roku ukazała się książka „Gościniec Niborski”. Magda została zaproszona do udziału w tej publikacji i razem z Mirkiem Arczakiem napisała rozdział „Pieszo i rowerem przez Gościniec Niborski”. Autorami publikacji są: prof. Janusz Jasiński, prof. Zofia Rzepecka, dr Jarosław Sobieraj, Adam Płoski i Stanisław Dąbrowski. Inicjatorem powstania książki jest Andrzej Małyszko, regionalista od lat zaangażowany w promocję tej wyjątkowej drogi. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa ElSet.
Gościniec Niborski to fragment historycznego traktu, który przez setki lat łączył Warszawę ze stolicą Prus – Królewcem. Droga ta na odcinku między Nidzicą a Olsztynem nazwana została Gościńcem Niborskim od dawnej polskiej nazwy Neidenburga – Niborka – dziś Nidzicy. Obecnie Gościniec oznakowany jest jako czerwony szlak rowerowy na trasie między Bartągiem a Napiwodą i liczy niecałe 38 km.
ZOBACZ PREZENTACJĘ MAGDY ZE SPOTKANIA AUTORSKIEGO – KLIKNIJ
Fot. Spotkanie autorskie i promocja książki.
Gościniec Niborski ma bardzo duży potencjał turystyczny. Jako produkt turystyczny doskonale wpisuje się w zyskujące obecnie coraz bardziej na popularności trendy w turystyce. Mowa o tzw. slow turystyce czyli spokojnym, dogłębnym zwiedzaniu miejsc mniej popularnych, ekoturystyce – czyli wypoczynkowi w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i we wręcz namacalnej bliskości przyrody, turystyce aktywnej – wycieczkach rowerowych, kajakowych, pieszych czy wycieczkach biegowych, które ostatnio także pojawiają się w programach wyjazdów. Obecnie szczególnym zainteresowaniem cieszy się także tzw. mikrohistoria czyli historia małych społeczności oraz historia regionalna.
Wszystkie te trendy dają szanse Gościńcowi Niborskiemu na co raz liczniejszą grupę osób, które będą nim podróżować. Tym bardziej, że jest to droga wyjątkowa, nie jest to jeden z wielu szlaków turystycznych.
Fot. Spotkanie autorskie i promocja książki.
Wiedzie w przeważającej części lasami Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, niemal równolegle do biegu rzeki Łyny, pomiędzy największymi i uważanymi za najpiękniejsze jeziorami Pojezierza Olsztyńskiego – Plusznem i Łańskim.
Trakt wyróżnia się nie tylko bogatą i ciekawą historią, bo przecież jeździli tędy królowie, biskupi, rycerze, wiele znanych osobistości. Jego ważnym atutem z turystycznego punktu widzenia jest także przyroda, w której Gościniec jest dziś zatopiony. Puszcza obfituje w ciekawe zjawiska przyrodnicze (czego przykładem jest erozja wsteczna w przypadku rzeki Łyny i sufozja w przypadku strumienia Koniuszanka), rezerwaty przyrody (Las Warmiński, źródła rzeki Łyny, Jezioro Orłowo Małe, Koniuszanka I i Koniuszanka II), kameralnie położone jeziora (Dłużek, Święte, Kiernoz Mały, Kiernoz Wielki), malowniczo płynące rzeki (Łyna, Marózka, Omulew). Wszystko to w niedalekim sąsiedztwie Gościńca Niborskiego, dzięki któremu możemy te atrakcje zobaczyć, dzięki któremu możemy tych atrakcji doświadczyć.
Fot. Spotkanie autorskie i promocja książki.
Gościniec to nie tylko niezwykła przyroda – szlak ten ma swoją duszę, klimat i historię, bowiem przez setki lat był bardzo ważnym traktem komunikacyjnym. Niemal romantyczne ślady dawnego znaczenia tej drogi dostrzegamy do dziś: pozostałości bruku, po którym niegdyś toczyły się koła powozów, kamienne drogowskazy niekiedy porosłe mchem czy wreszcie fragmenty alei drzew, tak charakterystyczne dla naszego regionu.
Ci bardziej wrażliwi poszukiwacze ducha gościńca usłyszą dźwięki kapeli ludowej braci Mannsów z karczmy w Jełguniu – wsi, której dziś już nie ma. Nie ma też Orzechowa czy Plusek Małych. Jest za to legendarny ośrodek rządowy w Łańsku, z którym również wiąże się wiele ciekawych opowieści.
Gościniec Niborski to bez wątpienia wyjątkowy szlak rowerowy. To droga z kilkusetletnią tradycją podróżowania. I właśnie tych podróżników, turystów, Gości chcących Gościniec Niborski odkrywać bardzo sobie życzymy 🙂 Mamy nadzieję, że przyczyni się do tego publikacja Gościniec Niborski, której Magda jest współautorką.
Książkę można kupić u bukinisty Pawła przy Starym Ratuszu w Olsztynie i w olsztyńskiej Książnicy.